Ján Cikker 105

by Nikitin/Pospiš/Sillay

/
  • Streaming + Download

    Includes unlimited streaming via the free Bandcamp app, plus high-quality download in MP3, FLAC and more.

      €6 EUR  or more

     

1.
2.
3.
4.
5.
05:07
6.
7.
04:07
8.
9.
04:31
10.
00:35
11.

about

Viac ako storočie. Od narodenia významného slovenského skladateľa Jána Cikkera uplynulo 105 rokov, napriek tomu je jeho hudobný odkaz stále živý a naliehavý. Sila Cikkerovej tvorby oslovila aj autorskú trojicu v zložení Nikolaj Nikitin, Robert Pospiš a Martin Sillay. Predstavitelia mladej hudobnej generácie sa rozhodli pre odvážnu výzvu. Preniesť skladateľský rukopis Jána Cikkera do súčasného hudobného jazyka. Nahrávka Nikitin/Pospiš/Sillay – Ján Cikker 105 je inšpirovaná najmä zborovou tvorbou skladateľa a ľudovými námetmi. Album vychádza v hudobnom vydavateľstve Real Music House.

Po úspešnom projekte venovanom Leošovi Janáčkovi, Polajka/Nikolaj Nikitin ensemble with Miroslav Vitouš - Tales from my Diary (HF 2014), prichádzajú traja slovenskí hudobníci s novým projektom. Do nahrávacieho štúdia si pozvali aj hostí, ktorí naznačujú ich “nadžánrové“. Bubeníka Juraja Šušaníka a perkusionistu Petra Raitla doplnila uznávaná sopranistka Eva Šušková. Samotná myšlienka predstaviť hudbu Jána Cikkera v novom výraze vzišla od tímu Cikkerovho múzea v Bratislave. „Dlhodobo sa snažíme interpretovať nadčasové nápady a spoločenské témy, ktoré sú aktuálne aj dnes. Pokúšame sa zachytiť hudobný výraz a atmosféru, ktorá by mala byť 105 rokov od narodenia skladateľa zachovaná. Priam alchýmiou bolo skúmať Cikkerov originálny kompozičný prístup v spracovaniach ľudovej hudby. Tým sme spolu s Robertom Pospišom dospeli k akémusi meta spracovaniu ľudovej piesne,“ dodáva na adresu originálneho projektu Nikolaj Nikitin. Oceňovaný saxofonista sa na albume Ján Cikker 105 predstavuje aj v úlohe zvukového experimentátora. Dôležitou súčasťou novej nahrávky vydavateľstva Real Music House sú totiž atmosférické zvuky slávnych syntetizátorov. „Hľadali sme novú cestu. Nový výraz, ktorý by však stále pôsobil dôstojne a naliehavo. Ústrednou témou celého albumu je zdrvujúca sila vojny. Nahrávka funguje ako sprievodca jej atmosférou. Je to v podstate príbeh. Začína narukovaním, vrcholí násilnou anarchiou a zhasína v ťaživom finále. Ak to poslucháč dovolí, album ho pohltí svojou rozľahlosťou. O tento pocit nám išlo už od začiatku práce na tomto projekte,“ dopĺňa Robert Pospiš. Jána Cikkera nesporne ovplyvnila ľudová hudba, a naopak, jeho originálny kompozičný prístup dodal známym piesňam osobitý charakter a výraz. Zborovú tvorbu si teda Nikitin, Pospiš a Sillay nevybrali náhodou. „Špeciálne nás zaujala tematika vojny, strachu a slobody, ktorú videl v prírode. Príroda akoby symbolizovala tvár slobody v človeku, v krajine a vlasti,“ dodáva k charakteru jednotlivých skladieb Nikolaj Nikitin.

Album Cikker 105 si môžete kúpiť na stránke: www.realmusichousestore.com/index.php?route=product/product&path=33&product_id=89

Facebook:
www.facebook.com/RobertPospisMartinSillay

credits

released December 1, 2016

Robert Pospiš - vocal/synth
Nikolaj Nikitin - sax/synth
Martin Sillay- gitara
Peter Raitl - perkusie
Juraj Šušaník – bicie
Eva Šušková – vocal/synth

Photography: Pavel Meluš

Cover design: Matúš Lelovský

tags

license

all rights reserved

about

Nikitin/Pospiš/Sillay Bratislava, Slovakia

contact / help

Contact Nikitin/Pospiš/Sillay

Streaming and
Download help

Redeem code